25 kwietnia 2024 Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Gmina Wiejska Sztum

Koniecwałd

Koniecwałd


Sołtys:

Pani Agnieszka Gromek zam. Koniecwałd 63, 82-400 Sztum tel. 881 000 886   

 

Charakterystyka:

Sołectwo leżące na północ od miasta Sztum przy drodze krajowej nr 55. W jego skład wchodzą następujące miejscowości: Koniecwałd (liczba mieszkańców 330), Grzępa (liczba mieszkańców 5), Goraj (liczba mieszkańców 47), PGR Koniecwałd (liczba mieszkańców 40) i Polanka (liczba mieszkańców 12).

Tereny sołectwa od północno wschodniej strony graniczą z jeziorem Dąbrówka, od zachodniej z kompleksami leśnymi oraz jeziorem Kaniewskim. Na kanale łączącym oba jeziora zachowały się pozostałości młyna wodnego i urządzeń wodnych.  

We wsi znajduje się boisko, plac zabaw.

 

Historia

KONIECWAŁD (dawniej: niem. Conradswalde) Wieś istniała prawdopodobnie już w 1264 roku. Istniała tutaj kaplica lub kościół. W grudniu 1284 roku Henryk von Wilnowe ustanowił parafię i księdza. Świątynia zbudowana w tym czasie spłonęła w 1410 roku a mieszkańcy uczęszczali do kościoła w Malborku. Następnie zbudowano kościół, który przetrwał do wojen szwedzkich. W 1647 roku wieś i kościół przestała istnieć. W 1788 roku zapisano, że jeszcze istniały ruiny po świątyni. Obecnie wieś należy do parafii Gościszewo.

 

Turystyka

Atutami tego sołectwa są jeziora i sąsiedztwo lasów.

 

Jezioro Kaniewskie to jezioro polodowcowe sąsiadujące z lasem o powierzchni 18,6 ha. Jezioro bogactwem ryb przyciąga wędkarzy o każdej porze roku.

 

Jezioro Dąbrówka to jezioro przepływowe największe pod względem powierzchni w  Gminie Sztum, powierzchnia jego wynosi 252 ha. Zbiornik ma długość 2300 m, szerokość maksymalna wynosi 540 m, natomiast głębokość do 5 metrów. Jezioro powstało sztucznie w ramach cyklu budowli hydrotechnicznych w latach 1280 – 1320 w celu zaopatrzenia w wodę pitną stolicy zakonu krzyżackiego. Ponieważ ilość wody, dostarczanej przez sztucznie utworzone jezioro była zbyt mała zbudowano przedłużenie Kanału Juranda do jezior Balewskiego i Dzierzgoń.  

 

Na terenie sołectwa odkryto wiele śladów minionych epok:

- kultur paleolitycznych m.in. znaleziska neolityczne

-osady kultury łużyckiej

- osady z okresu późnolateńskiego


Występuje tam również duża ilość zabytkowych obiektów, które podlegają ochronie konserwatorskiej:

w Koniecwałdzie są to:

  • założenia dworsko-parkowe (rej.zab. 494/98)
  • kuźnia, szkoła
  • śluza (rej.zab. 177/90)

 

w Goraju

  • układ dworu i parku (rej.zab. 76/84)
  • budynek stajni – obecnie magazyn (rej.zab. 505/96)

 

w Grzępie

  • cmentarzyska kurhanowe
  • osada neolityczna

 

Baza noclegowa

Hotel restauracja GORAJ

Goraj, 82-400 Sztum, tel. 55 277 11 55, tel. kom. 606-301-782

Obiekt mieści w XIX- wiecznym dworku położony niedaleko drogi krajowej nr 55 . Posiada 18 miejsc noclegowych w 8 pokojach. Oferta gastronomiczna stała, na życzenie klienta specjalna. Możliwość organizowania wesel, przyjęć popogrzebowych, chrzcin, imprez zakładowych. Godziny otwarcia 24 h. Dogodne umiejscowienie Goraju pozwala na komfortowe korzystanie z okolicznych atrakcji. 

 

 

 

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Instytucja odpowiedzialna za treść: Urząd Miasta i Gminy w Sztumie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" PROW na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z jakich źródeł korzysta Pan/Pani w celu zapoznania się z ofertą turystyczną Gminy Sztum?
Sonda