25 kwietnia 2024 Imieniny: Marek, Jarosław, Wasyl

Gmina Wiejska Sztum

Czernin

Czernin


Sołtys

Pan  Zdzisław Stefański, adres: ul. Akacjowa 5/8 Czernin, 82-400 Sztum, tel. 502-966-082

 

Charakterystyka sołectwa:

Sołectwo Czernin jest najliczniejszym pod względem liczby mieszkańców sołectwem naszej Gminy. W jego skład wchodzą następujące miejscowości: Czernin, Górki, Szpitalna Wieś, Ramzy Małe. Sołectwo Czernin usytuowane jest w centrum gminy i leży bezpośrednio w sąsiedztwie miasta Sztum. Wieś Czernin leży na trasie Sztum - Górki – Stary Targ – Tropy Sztumskie przy drodze wojewódzkiej nr 517, od której w miejscowości Górki odgałęzia się droga wojewódzka nr 522 Górki – Mikołajki Pomorskie – Prabuty. Odległość drogowa z miasta Sztum do Czernina wynosi 3 km. Do innych miejscowości wchodzących w skład sołectwa jest od 5 km do 10 km.  Obszar sołectwa wynosi  około 1939 ha.

 

Historia Czernina

Zespół dóbr Czernina obejmował Ramzy Małe i Ramzy Wielkie. Właścicielami Czernina byli: Ostenrodowie (1440), von Brandtowie (początek XVI w.), Szelińscy (1648 r.), Kczewscy (1788 r.), radca wojenny Schlemmer (historie przekazywane z ust do ust mówią, że radca Schlemmer był wolnomularzem), Hańscy, Puttkamerowie (1810 r.). W latach 1768-1772 dobra czernińskie zostały doszczętnie zniszczone przez oddziały rosyjskie.

Około 1840 r. Czernin przeszedł w ręce rodziny Donimirskich i właśnie jej Czernin zawdzięcza swój rozwój i rozkwit. Majątek Czernin w latach 20. XIX w. kupił Antoni Donimirski. W 1857 r. ziemie i dwór w spadku otrzymał Piotr Alkantary Donimirski. Po śmieci Piotra Alkantarego (1887) jego żona Bogumiła z Wolskich przejęła zarząd nad majątkiem, co spowodowało, że w ciągu następnych kilkunastu lat Czernin znacznie podupadł. W 1900 r. Bogumiła, która miała już 84 lata, powierzyła zarządzanie dworem Witoldowi Donimirskiemu (swojemu wnukowi). Po objęciu Czernina Witold zabrał się do pracy i rezultaty nie dały na siebie długo czekać. Zaczęły napływać dochody, które pomogły podjąć nowe przedsięwzięcie, została założona cegielnia.


Cygusy – Cyguss zespół dworsko parkowy z XVIII-XIX wieku, dwór na kamiennej podmurówce, podpiwniczony, zbudowany z cegły. Strop i ganek wykonany z drewna. Dach dwuspadowy kryty eternitem. Przed wojną należał do znanej rodziny ziemiańskiej Donimirskich. W czasach PRL-u siedziba dyrektoriatu PGR-u. W miejscowości znajduje się park z przełomu XVIII-XIX wieku oraz kużnia z wiatą z ok.1900 r, domy mieszkalne z drugiej połowy XIX w.


Górki -(dawniej: niem. Gurken) – wieś na Powiślu w Polsce położona przy skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 517 i 522. Przed II wojną światową wieś wraz z dworem i budynkami folwarcznymi należała do rodziny Donimirskich. Dwór wraz zabudową folwarczną po wojnie ustąpił miejsca tzw. POM-owi.

Szpitalna Wieś - Hospitalsdorf wieś założona przez Krzyżaków (jako "przytułek" dla emerytowanych braci zakonnych, stąd nazwa) przy drodze z Czernina do Mikołajek Pomorskich, współcześnie parę domów i piękna, olbrzymia lipa.


Ramzy Małe - powstały jako folwark Ramzów Wielkich w XVIII wieku. Na przełomie XVIII i XIX wieku folwark usamodzielnił się przechodząc z czasem w ręce rodziny Donimirskich. W latach 20. i 30. XX wieku był obok Waplewa głównym ośrodkiem polskości na ziemi sztumskiej. Miało to związek z osobą ówczesnego właściciela tych dóbr Kazimierza Donimirskiego długoletniego prezesa Okręgu Ziemi Malborskiej IV Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech i prezesa Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Sztumie. W tym majątku w latach trzydziestych XX wieku przebywał z córką pisarz Melchior Wańkowicz.

 

W Czerninie w latach1991 -  wybudowano kościół parafialny pod wezwaniem Świętej Królowej Jadwigi. Do parafii należą miejscowości: Czernin, Pietrzwałd, Mleczewo, CygusyGórki, Szpitalna Wieś.  


W Czerninie zlokalizowany jest stadion wiejski oraz szatnia, która wybudowana została w 2010 roku. 

 

Dużą placówką szkolną jest tutaj Zespół Szkół w Czerninie, w którego skład wchodzą Przedszkole, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum. Adres: ul. Donimirskich 19, e-mail: zsc2@wp.pl, tel/fax: 55 640 6304.


W centrum Czernina przy ul. Akacjowej 2 stoi dwupoziomowy budynek gminny. Piętro budynku zajmuje  Stowarzyszenie Aktywny Czernin, swoje spotkania mają tutaj również Koło Gospodyń Wiejskich natomiast na parterze mają swoje pomieszczenia Warsztaty Terapii Zajęciowej. Świetlica oraz urządzony teren wokół niej jest szczególnym miejscem dla mieszkańców Czernina. Jest to  miejsce zajęć dzieci i młodzieży, prowadzonych przez kadrę SCK, osób dorosłych gdzie realizowany jest program w zakresie podnoszenia poziomu wykształcenia technicznego i umiejętności poszukiwania pracy, szkoleń i pokazów w zakresie racjonalnego żywienia, kursów gotowania  Koła Gospodyń Wiejskich. Urządzone miejsce wypoczynku wokół świetlicy wiejskiej pozwoli na pełniejsze wykorzystanie terenów przeznaczonych do prowadzenia działalności kulturalnej.  Cyklicznie organizuje się tutaj  festyny rodzinne z okazji np. „Dnia Dziecka”.


W Czerninie prężnie działa Koło Gospodyń Wiejskich biorące udział w regionalnych konkursach przygotowania potraw wigilijnych i wielkanocnych. W grupie tej działa  około 20 kobiet. Organizują one spotkania okazjonalne, współuczestniczą w organizacji i przygotowaniu festynów ludowych i innych imprez dla mieszkańców sołectwa.     


Swoją siedzibę ma tutaj również Stowarzyszenie Aktywny Czernin.

Stowarzyszenie, którego prezesem jest Pani Danuta Zwolenkiewicz realizuje zadania wpisujące się w następujące cele: troska o dobro i rozwój wspólnoty mieszkańców, podtrzymywanie tradycji narodowej oraz rozwój świadomości obywatelskiej i kulturowej.  

Kontakt: ul. Akacjowa 2, Czernin, telefon 55 640 22 92.


Uczniowski Klub Sportowy Sokolik przy Zespole Szkół w Czerninie. Stowarzyszenie zajmuje się organizacją zajęć sportowych dla uczniów w celu rozwoju ich sprawności. Prezesem stowarzyszenia jest Pan Piotr Ciesielski. Kontakt: 55 640 63 04, e-mail: pkajciesielski@wp.pl  


Klub Sportowy Czernin powstał w marcu 2013 roku. W nowym klubie trenuje:

dwudziestopięcioosobowa  grupa juniorów roczniki od 1999 do 2002 

dwudziestoosobowa grupa seniorów rozpoczynająca rozgrywki w klasie B

Trenerzy to Daniel Wesołowski, Michał Hadrysiak.

Kontakt: Prezes Marian Pietrzyk, telefon kontaktowy: 694 748 215.  

 

W wyremontowanym budynku przy ul. Zielnej w Czerninie 24 października br. uroczyście otwarto Ośrodek Rehabilitacyjno – Opiekuńczy „Dar Serca”.

Głównym celem stowarzyszenia jest niesienie ulgi w cierpieniu i poprawianie jakości życia osobom niepełnosprawnym, przewlekle i nieuleczalnie chorym oraz udzielanie wsparcia ich rodzinom.

Kontakt: 55 245 07 23, e-mail: biuro@darsztum.pl

 

Turystyka

Obszar sołectwa położony jest na wysoczyźnie morenowej wśród, której wznoszą się pagóry moreny czołowej osiągającej kulminacje na terenach Sztumska Wieś – Czernin. W południowej części sołectwa występują lasy mieszane.


Szlaki turystyczne:

Wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 517 prowadzi Międzynarodowy szlak rowerowy R-1 (Calais we Farancji, przez Holandię, Niemcy, Polskę, kraje nadbałtyckie do Saint Petersburga w Rosji). Na odcinku Sztum – Górki ruch rowerowy prowadzony jest wydzieloną ścieżką rowerową.


Dziedzictwo kulturowe

 

Na obszarze sołectwa pozostało jeszcze wiele elementów zabudowy dawnych majątków ziemskich. Są to zespoły dworsko – parkowe i założenia folwarczne lub ich fragmenty w  Czerninie, Cygusach, Ramzach Małych objęte ochroną prawną, oraz zespoły dworsko – parkowe lub ich fragmenty w Górkach, Szpitalnej Wsi i Polaszkach, które także powinny być chronione i wykorzystane jako atrakcyjne, historyczne elementy krajobrazu. Pozostało jeszcze wiele elementów zabudowy dawnych majątków ziemskich.


Baza noclegowa i gastronomiczna

 

Zajazd „Jonatan” w Czerninie

Opis obiektu: W zajeździe znajduje się 14 pokoi, które dają łączną liczbę 51 miejsc noclegowych. Dla gości udostępniona jest sala bankietowa i restauracyjna. 

Atrakcje: Dodatkowymi usługami świadczonymi przez zajazd jest organizacja wesel i imprez okolicznościowych.

Kontakt:

Adres: Czernin, ul. Sadowa 2

tel. +48 (55) 640 20 09 e-mail:zajazd_jonatan@wp.pl  www.zajazd-jonatan.pl

 

 

„Tiesto Pizza” Agata Przybylska

Lokal oferuje dania na wynos.

Kontakt:

Adres: Czernin, ul. Sadowa 6,

Tel. 518 866 803.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Instytucja odpowiedzialna za treść: Urząd Miasta i Gminy w Sztumie.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" PROW na lata 2007-2013.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Z jakich źródeł korzysta Pan/Pani w celu zapoznania się z ofertą turystyczną Gminy Sztum?
Sonda